Sierpień 29 2014 18:02:42
Nawigacja
Strona Główna
Szukaj

Historia
O nas
Członkowie
KSRG
Sprawozdania
Gmina
Kontakt

Wynajem Sali
Video
Galeria

Patron strażaków
Co to OSP ?
Oznaczenia pojazdów
MDP

Reklama
Linki

Strażacki humor


Redakcja Strony

Akcja - "Redaktor"

Ciekawostki

Czad cichy zabójca

Pożary Lasów

Wypalanie Traw

Ostrzeżenia meteorologiczne

Radar burz

Mapa zagrożeń pożarowych

Zagrożenia pożarowe

Banery

Bezpieczna strona

38263.62

Powalone drzewo

W przerwie pomiędzy pożarami mieliśmy także akcje związaną z miejscowym zagrożeniem, dotyczącą drzewa które zagrażało uszkodzeniem budynku w miejscowości Koźminek, na ulicy Miodowej.
W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Koźminek samochodem GBA Star/Man 2,5/16 349[P]10.

Jakub Pietrzak dnia kwiecień 30 2012 23:58:48 · Drukuj
Poranny pożar samochodu


Dokładnie o 6 rano syrena koźmineckiej jednostki rozbrzmiała nad miejscowością. W ten sposób jednostka z Koźminka została zadysponowana do pożaru samochodu Ford Transit w miejscowości Rogal. Na miejsce udały się dwa nasze wozy bojowe, jednak po przyjeździe na miejsce, okazało się, iż pożar został wstępnie ugaszony za pomocą kilku gaśnic samochodowych. Nasze działania polegały na odłączeniu akumulatora, dogaszeniu komory silnikowej, która uległa całkowitemu spaleniu oraz zakręceniu butli z gazem LPG. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Jakub Pietrzak dnia kwiecień 30 2012 07:55:24 · Drukuj
Pracowity dzień koźmineckich strażaków, 6 akcji

Niedziela okazała się niezwykle pracowitym dniem dla koźmineckich ochotników. Krótko po godzinie 11 zostali wezwani do pierwszego, bynajmniej nie ostatniego tego dnia pożaru lasu w miejscowości Krzyżówki. Dyspozytor, prócz naszej jednostki zadysponował również jednostki z Liskowa i Koźlątkowa, a także jeden zastęp z PSP JRG 1 Kalisz. Okazało się, iż w pobliżu budynków mieszkalnych, płonęło poszycie leśne, a pożar ze względu na dużą prędkość wiatru szybko się rozprzestrzeniał, a co gorsze miejscami przekształcał się w pożar wierzchołkowy. Na szczęście dzięki intensywnej pracy strażaków, udało się nie dopuścić do poważniejszych strat. Warto wspomnieć, iż w czasie działań jednostkę z Kalisza wysłano do znacznie poważniejszego pożaru w miejscowości Danowiec. Po zakończeniu działań, jeszcze przed dotarciem do remizy dostaliśmy kolejne zgłoszenie, tym razem o pożarze lasu w miejscowości Murowaniec. Wspólnie z nami udały się tam również jednostki z Liskowa i Koźlątkowa. Tutaj spaleniu uległo około 0,5 ha lasu. Gdy udało się strażakom opanować wstępnie sytuacje, część jednostek: jeden nasz samochód i jeden z OSP Lisków udały się do miejscowości Kościelec w gminie Mycielin, ze względu na znaczne zaangażowanie sił i środków w działaniach w Danowcu, gdzie w akcji gaszenia pomagał również samolot Dromader. Po dojechaniu na miejsce, ochotnicy z Koźminka i Liskowa przystąpili do gaszenia, również około 0,5 ha poszycia leśnego. W tym samym czasie drugie auto OSP Koźminek, OSP Kamień, OSP Borów i OSP Stawiszyn uczestniczyły w działaniach na kolejnym już tego dnia pożarze lasu w Józefinie. Jednak najtrudniejsza akcja była jeszcze wtedy przed druhami z Koźmineckiej jednostki. Po godzinie 15 zostali zadysponowani do pożaru lasu w miejscowości Wygoda, w gminie Lisków. Sytuacja był poważna, ponieważ do szybko rozprzestrzeniającego się pożaru młodnika, utrudniony był dojazd, prowadzący przez wąskie, leśne drogi. Do zdarzeni prócz nas wysłano, także OSP Lisków, Koźlątków i Pietrzyków. Już z daleka, można było dostrzec dość znaczne ilości dymu unoszącego się nad lasem, co widać na zdjęciu. W tym przypadku pożar objął obszar o powierzchni ponad 1 ha. W czasie akcji awarii uległ Star 266 z koźmineckiej jednostki. Podczas jego naprawiania, po powrocie z działań w Wygodzie, dotarło zgłoszenie o pożarze lasu w Osuchowie. Koźmineccy ochotnicy udali się tam jednym autem, jednak po dotarciu na miejsce, sytuacja wyglądała na tyle niebezpiecznie, iż zadysponowano dalsze siły i środki z OSP Lisków i Pietrzyków, dzięki czemu szybko opanowano sytuację. Naszego stara udało się naprawić, dzięki ogromnym staraniom druhów dopiero około godziny 22. W działaniach tego dnia prócz strażaków brała również udział Policja oraz pracownicy Nadleśnictwa Kalisz. Ogrom działań może uzmysłowić fakt, iż licznik Staro-Mana wybił ponad 130 przejechanych kilometrów.

Zdjęcia dostępne w galerii, dzięki uprzejmości m.in. Kacpra Szuszwalaka

Opis zdarzenia dostępny również na:

www.rc.fm

www.calisia.pl


Jakub Pietrzak dnia kwiecień 30 2012 01:39:21 · Drukuj
Pożar samochodu w Marianowie


Pomimo strat, o dużym szczęściu mogą mówić podróżujący Oplem Corsą, których samochód z niewiadomych przyczyn, zaczął płonąć podczas jazdy. Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę. Niestety gaśnica, którą posiadali nie wystarczyła do ugaszenia pożaru, zbawienne okazało się to, iż zatrzymali się w pobliżu zabudowań, jeden z okolicznych mieszkańców, szybko zareagował na sytuację przynosząc kolejne gaśnice, co skutecznie ugasiło pożar w komorze silnikowej. Przybył na miejsce jednostka OSP JOT Koźminek, zabezpieczyła miejsce zdarzenia, odłączyła akumulator i usunęła pojazd z jezdni.

kociol dnia kwiecień 22 2012 22:15:46 · Drukuj
Kolizja w Pietrzykowie


Wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji do jakiej doszło w ubiegłym tygodniu w Pietrzykowie. Wyjeżdżający spod sklepu kierowca pojazdu typu bus nie ustąpił pierwszeństwa kierującej samochodem Fiat Seicento, jadącej od strony Kalisza. Lekkich obrażeń doznała kierująca samochodem osobowym, przybyły na miejsce zespół Pogotowia Ratunkowego udzielił jej pomocy na miejscu, natomiast ochotnicy z Koźminka zabezpieczyli miejsce zdarzenia, przy użyciu sorbentu usunęli z jezdni wycieki płynów eksploatacyjnych, odcięli dopływ gazu w instalacji LPG Fiata Seicento oraz odłączyli akumulator. W tej ostatniej czynności niezbędne było użycie nożyc i rozpieracza hydraulicznego. W działaniach brał również udział patrol WRD KMP Kalisz.

kociol dnia kwiecień 22 2012 22:13:28 · Drukuj
Pożar piwnicy w Złotnikach

Można  już chyba mówić o czarnej serii pożarów związanych z systemem grzewczym gospodarstw domowych, jakie w ostatnim czasie miały miejsce na terenie działania koźmineckiej jednostki. Do ostatniego, jak się później okazało najgroźniejszego zdarzenia tego typu doszło w czwartek 5 kwietnia 2012 roku.  To właśnie tego dnia, syrena koźmineckiej straży, uruchomiona około godziny 8.20 wezwała ochotników do pożaru pomieszczeń piwnicznych, w budynku mieszkalnym, przy ulicy Mielęckiego w Koźminku. Do zdarzenia udały się dwa nasze wozy bojowe, oraz zastęp z Państwowej Straży Pożarnej z Kalisza. Na miejscu, strażacy zastali następującą sytuację: duże zadymienie, spowodowane pożarem składowanych w pobliżu pieca materiałów łatwopalnych i właścicieli, którzy próbowali go ugasić. Nasze pierwsze działania polegały na wyprowadzeniu tych osób ze strefy zagrożenia, oraz przygotowaniu do wejścia roty w aparatach ochrony dróg oddechowych. Niestety u dwóch osób ratownicy stwierdzili objawy zatrucia, wobec czego na miejsce zadysponowano zespół pogotowia ratunkowego. W tym czasie część ochotników prowadziła już dość intensywne działania w piwnicy, które nie należały do najłatwiejszych, bowiem ilość składowanych tam materiałów niebezpiecznych, była zatrważająca: farby, silikony, kleje no i co najgorsze 5 dużych i 2 turystyczne butle propan-butan. Po ugaszeniu i oddymieniu pomieszczeń, przystąpiono do usuwania spalonych i nadpalonych rzeczy. Po zakończeniu działań, przekazano pogorzelisko właścicielowi. To już piąty pożar tego typu w tym roku. Pomimo końcówki sezonu grzewczego, apelujemy nadal o ostrożność.


kociol dnia kwiecień 10 2012 15:30:19 · Drukuj
Pożar piwnicy w centrum Koźminka


Spalona izolacja bojlera, to na szczęście największa strata jaka powstała w wyniku pożaru, w którego akcji gaszenia brali udział koźmineccy strażacy. W godzinach przedpołudniowych naszą jednostkę zadysponowano do pożaru pomieszczenia piwnicznego – kotłowni. Jak to zwykle bywa znaczne zadymienie nie pozwoliło właścicielom na skuteczną walkę z ogniem. Dopiero przyjazd strażaków, którzy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do piwnicy, skutecznie powstrzymało rozwój pożaru, którego prawdopodobną przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej. W akcji brał również udział zastęp z PSP Kalisz.
kociol dnia kwiecień 10 2012 15:28:31 · Drukuj
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej


W dniu 31 marca 2012r. w Zespole Szkół w Russowie (gm. Żelazków) odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W eliminacjach udział brali uczniowie w trzech grupach wiekowych ze szkół z terenu powiatu kaliskiego. Turniej przeprowadzono zgodnie z regulaminem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Do eliminacji pisemnych przystąpiło 18 uczniów ze szkół podstawowych, 20 z gimnazjów oraz 11 ze szkół ponadgimnazjalnych. Po rozwiązaniu przez uczestników testów pisemnych i wyłonieniu najlepszych osób z każdej grupy przystąpiono do eliminacji ustnych finałowych.


W finale najlepsi okazali się:


Grupa szkoły podstawowe:

1. Ewa Sobczak - gmina Opatówek
2. Marcin Przywarczak - gmina Koźminek

3. Aleksandra Jopek - gmina Opatówek

Grupa gimnazja:

1. Adrian Lipiński - gmina Szczytniki
2. Bartosz Tułacz- gmina Brzeziny
3. Nikola Konopa - gmina Ceków

Grupa szkoły ponadgimnazjalne:

1. Marcela Raszewska - gmina Opatówek
2. Adrian Zieliński - gmina Brzeziny
3. Mateusz Szczepaniak - gmina Lisków

Dla zwycięzców organizatorzy ufundowali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy poszczególnych grup będą reprezentować powiat kaliski w OTWP na szczeblu wojewódzkim. Komisję egzaminacyjną stanowili przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu oraz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kaliszu. Wśród finalistów szczebla powiatowego znalazł się reprezentant naszej gminy Marcin Przywarczak, zajmując drugie miejsce w grupie szkół podstawowych, serdecznie gratulujemy sukcesu, życząc dalszego zaangażowania w poszerzaniu wiedzy o bezpieczeństwie pożarowym. Warto wspomnieć, że uczestnicy, aby dostać się do etapu powiatowego, musieli przejść najpierw etap gminny, który odbył się w 13 marca 2012r. w Szkole Podstawowej w Moskurni. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, co spowodowało, iż trzeba było przeprowadzić dogrywkę, nad całością przebiegu konkursu czuwała komisja składająca się z członków Zarządu Gminnego ZOSP RP w Koźminku.

Źródło: KM PSP Kalisz


kociol dnia kwiecień 10 2012 15:27:12 · Drukuj
Trawy, trawy, trawy


Ten rok, jest chyba rekordowy pod względem pożarów traw w Polsce. W marcu br. doszło do prawie 50 tysięcy pożarów traw, łąk, nieużytków oraz lasów, a w akcje gaśnicze zaangażowanych było w sumie ponad 372 tysiące strażaków, poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Na szczęście na terenie naszego działania nie odnotowaliśmy znacznego wzrostu tego typu zdarzeń w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. Strażacy z Koźminka interweniowali tylko 3 razy. Trawy paliły się w Emilianowie (w gaszeniu brała udział również jednostka z Koźlątkowa), Gaci Kaliskiej i Murowańcu. Wszystkie te pożary nie przekroczyły swym zasięgiem obszaru większego niż 0,5 ha. Wypada się cieszyć, iż z roku na rok wzrasta świadomość mieszkańców gminy jakie straty i zagrożenia może przynieść bezmyślne wypalanie traw.

kociol dnia kwiecień 10 2012 15:24:49 · Drukuj
Pokaz KPP w Gimnazjum


Pokaz udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy był jednym z głównych punktów „Dnia Wiosny” zorganizowanym przez Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Koźminku. Przedsięwzięcie, w którym brało udział dwóch naszych druhów: Tomasz Kryszak i Tomasz Pietrzak miało uzmysłowić młodzieży jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy i do jakich konsekwencji może doprowadzić jej nie udzielenie. Pokazać, iż w niektórych sytuacjach każdy może uratować ludzkie życie. Gimnazjaliści mogli zobaczyć jakiego sprzętu używają koźmineccy strażacy w akacjach ratowniczo – gaśniczych związanych np. z wypadkami komunikacyjnymi na drodze. Mamy nadzieję, iż pokaz nie tylko uświadomił w kwestiach pierwszej pomocy, ale sprawił, iż niektórzy spośród nich bardziej zainteresują się tematyką ratownictwa.

kociol dnia kwiecień 10 2012 15:20:50 · Drukuj
Drugi pożar sadzy w kominie


Do drugiego w tym roku pożaru sadzy, na tej samej ulicy, w centrum Koźminka doszło w nocy z 5 na 6 marca br. Wydawałoby się, że będzie to standardowa akcja, oczywiście jeżeli w ratownictwie istnieje pojęcie „standardowa”. Strażacy weszli na dach piętrowej kamienicy, zabezpieczając się uprzednio „szelkami wysokościowymi” i przy pomocy szczotki kominowej przystąpili do zrzucania palącej się sadzy. W tym samym czasie druga rota przystąpiła do wygaszania w piecu centralnego ogrzewania, wynosząc na zewnątrz, także zarzewia ognia z przewodu kominowego. Niestety pomimo wygaszenia pieca i dokładnego zrzucania sadzy nadal w kominie widoczny był ogień. W takiej sytuacji Kierujący Działaniami Ratowniczymi poprosił dyspozytora o zadysponowanie na miejsce podnośnika – skośny dach stwarzał mimo wszystko pewne trudności, wraz z kamerą termowizyjną, ze względu na problem w ustaleniu, w którym dokładnie miejscu nadal się pali. To właśnie jej użycie okazało się niezwykle pomocne, bowiem mogliśmy znaleźć najgorętsze miejsce komina, gdzie kamera pokazała temperaturę 186 stopni Celsjusza. To w tym miejscu lekko rozkuliśmy ścianę. Okazało się, że kiedyś było to połączenie z piecem kuchennym, ktoś zamurowując wlot, włożył tam szmaty i inne materiały łatwopalne. Strażacy usunęli je, powodując, że temperatura ścian zaczęła maleć. Co ciekawe było to pierwsze użycie kamery termowizyjnej podczas działań, w których braliśmy udział i można powiedzieć, że zaoszczędziło czasu strażakom i strat mieszkańcom, które mogłyby powstać, gdyby takiego sprzętu nie było. Na koniec dokładnie sprawdzono i przewietrzono pomieszczenia. Niestety tę noc, mieszkańcy musieli spędzić bez ogrzewania.

Zdjęcia dostępne w galerii

Jakub Pietrzak dnia marzec 11 2012 16:07:39 · Drukuj
Strona 6 z 25 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Info


Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF FM

page rank

Współpracujemy

OSP PÓLKO


POMOC DROGOWA 24h

Księga Gości

Wpisz się do naszej księgi!

[zobacz ksiege]

[dopisz do ksiegi]

Sonda
Nasza lokalizacja

Wyświetl większą mapę

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie