Grudzień 22 2014 18:42:24
Nawigacja
Strona Główna
Szukaj

Historia
O nas
Członkowie
KSRG
Sprawozdania
Gmina
Kontakt

Wynajem Sali
Video
Galeria

Patron strażaków
Co to OSP ?
Oznaczenia pojazdów
MDP

Reklama
Linki

Strażacki humor


Redakcja Strony

Akcja - "Redaktor"

Ciekawostki

Czad cichy zabójca

Pożary Lasów

Wypalanie Traw

Ostrzeżenia meteorologiczne

Radar burz

Mapa zagrożeń pożarowych

Zagrożenia pożarowe

Banery

UG Koźminek

Biblioteka Koźminek

Bezpieczna strona

38263.62

OSP Koźminek w służbie społeczeństwu

d

Samochód dźwigowy Kamaz to już przeszłość, w ubiegłym tygodniu udało się go nam sprzedać, jednak zanim do tego doszło, wykorzystując ten specjalistyczny sprzęt strażacy z koźmineckiej jednostki postanowili zrobić coś dla poprawy wizerunku miejscowości, oczywiście w ramach pracy społecznej. Nikt nie wziął ani złotówki, choć przedsięwzięcie kosztowałoby nawet, według wstępnych szacunków kilka tysięcy złotych. Chodzi tutaj o głaz, który został ustawiony w pobliżu placu Św. Wawrzyńca, z którego docelowo ma powstać pomnik upamiętniający historię naszej miejscowości. W sobotę 8 marca br. ochotnicy, wśród których byli: Zdzisław Dziubek, Dariusz Pietrzak, Marek Muszyński, Jan Tomaska, Kazimierz Woźniak, Adam Dziubek, Michał Pietrzak, Piotr Warszewski przywieźli znaleziony na polu i sprzedany za symboliczną „złotówkę” głaz, a następnie ustawili na wolnym placu, w okolicy wymienionego już wyżej placu Św. Wawrzyńca. Szczególne podziękowania należą się dh Markowi, który w akcji sprowadzenia głazu do Koźminka, wykorzystał swój prywatny pojazd ze specjalną przyczepą, dh Zdzisławowi za udostępnienie bus-a do przewozu osób i narzędzi, oraz Piotrowi, który również nieodpłatnie podarował dwa worki cementu, niezbędne przy ustawianiu głazu. Cała akcja trwała kilka godzin i była bardzo pracochłonna. Wierzymy, że nasze działania zostaną dostrzeżone i pozytywnie ocenione przez mieszkańców miejscowości i gminy.

kociol dnia marzec 13 2014 09:17:05 · Drukuj
Pożar poddasza budynku mieszkalnego

Kliknij!

Chwile grozy przeżyła jedna z rodzin w miejscowości Lisków, gdzie w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do pożaru poddasza budynku mieszkalnego, w którym przebywała. Ogień wychodzący na dach zauważył na szczęście sąsiad, który poinformował służby i obudził mieszkańców, którzy opuścili budynek przed przybyciem straży. Na miejsce wysłano dwa zastępy z OSP Lisków, jednak po rozpoznaniu przez dowódcę tejże jednostki zadecydowano o zadysponowaniu, także jednego zastępu z naszej jednostki pojazdem Star/Man. Dodatkowo dotarł również zastęp z JRG 1 Kalisz, Pogotowie Energetyczne oraz Policja. Strażacy podali prąd w obronie przyległego budynku gospodarczego, a następnie wprowadzili do środka rotę w aparatach ochrony dróg oddechowych, którzy bardzo szybko opanowali pożar. Po ugaszeniu przewietrzono pomieszczenia przy pomocy wentylatora i przekazano pogorzelisko właścicielowi. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu kominowego, od którego zapaliły się drewniane belki konstrukcji dachowej. Dzięki czujności sąsiada i szybkiej akcji odpowiednich służb nie doszło do tragedii.

Jakub Pietrzak dnia luty 05 2014 23:23:09 · Drukuj
Mógł spowodować tragedię

Kliknij!

Cała Polska żyje w cieniu dramatu jaki rozegrał się w pierwszy dzień Nowego Roku w Kamieniu Pomorskim, gdzie w wypadku, który spowodował pijany kierowca śmierć poniosło sześć osób. Pijani na drogach to poważny problem, bowiem stanowią ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Pomimo licznych apeli, akcji i działań służb nie udało uchronić się od kolejnego zdarzenia z udziałem nietrzeźwego kierowcy. W dniu dzisiejszym doszło do zdarzenia drogowego w miejscowości Dębsko, gdzie na prostym odcinku drogi, samochód prowadzony przez pijanego wpadł do przydrożnego rowu. Na szczęście tym razem obyło się bez ofiar śmiertelnych, jednak równie dobrze mógł być to chodnik pełen przechodniów. Do działań skierowano dwa zastępy z jednostki w Koźminku i jeden z JRG 1 w Kaliszu. Z informacji przekazanych przez dyspozytora MSK wynikało, iż kierowca jest zakleszczony w pojeździe. Na miejscu, po wybiciu szyby udało się wydostać go z pojazdu. Strażacy z naszej jednostki udzielili poszkodowanemu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy m.in. ułożyli na desce, założyli kołnierz, podali tlen, usztywnili prawdopodobne złamanie. Prócz tego zabezpieczyli miejsce zdarzenia, kierowali ruchem drogowym, a także odłączyli akumulator. W działaniach, prócz Straży brały udział dwa zespoły Pogotowia Ratunkowego oraz Policja.


Dziękujemy również Adrianowi Piekarskiemu za przesłanie nam swoich zdjęć z tego zdarzenia.

kociol dnia styczeń 02 2014 23:06:05 · Drukuj
Wiatr i ogień

Kliknij!

Jedynie czujność właścicieli pozwoliła uniknąć ogromnych strat, jakie mogło spowodować zwarcie instalacji elektrycznej kurnika w miejscowości Moskurnia Mała. Na szczęście tlącą się izolację dachu, która zapaliła się w wyniku zwarcia udało się ugasić jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Ze względu na duże zagrożenie dyspozytor MKS Kalisz skierował jednak na miejsce trzy zastępy z naszej jednostki oraz jeden z JRG 1 Kalisz. Działania strażaków polegały jedynie na dokładnym sprawdzeniu miejsca, w którym doszło do zwarcia instalacji elektrycznej i przekazaniu pogorzeliska. Straty wstępnie oszacowano na 9 000 zł, jednak bilans mógł być o wiele, wiele wyższy. Pożar w Moskurni to nie jedyna akcja strażaków z Koźminka w ostatnich dniach. Orkan Ksawery był przyczyną trzech wyjazdów jednostki z Koźminka do powalonych drzew i w jednym przypadku do zerwanych linii energetycznych w pobliżu Szkoły Podstawowej w Nakwasinie Nowym. Należy podkreślić, iż są to niewielkie szkody, w porównaniu z tymi jakie orkan ten wyrządził w innych częściach naszego kraju.

 

Jakub Pietrzak dnia grudzień 11 2013 22:20:57 · Drukuj
Ponownie autobus...

Do poważnego zdarzenia drogowego, w którym poszkodowana została kobieta w ciąży doszło we wtorek, 14 października, około godziny 12 na skrzyżowaniu ulic Mikołaja Kopernika i Adama Asnyka w Koźminku. Kobieta jadąc samochodem osobowym, wraz z matką od strony szkoły podstawowej, wymusiła pierwszeństwo, zderzając się z autobusem. Ze względu na charakter zdarzenia na miejsce udały się trzy zastępy z naszej jednostki oraz jeden z JRG 1 w Kaliszu. Po dojechaniu na miejsce, strażacy z naszej jednostki niezwłocznie przystąpili do działań związanych z udzieleniem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia m.in. odłączyli akumulatory i kierowali ruchem drogowym. W wyniku wypadku dwie osoby zostały odtransportowane do szpitala, kierowcy autobusu oraz żadnemu z jego pasażerów nic się nie stało. Na miejscu obecni byli również policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Kaliszu.


Jakub Pietrzak dnia październik 17 2013 18:08:56 · Drukuj
Zdarzenie komunikacyjne z udziałem autobusu

Kliknij!

W dniu dzisiejszym, tuż przed godziną 7 rano doszło do zdarzenia drogowego w miejscowości Dębsko. W kolizji brały udział trzy pojazdy, w tym autobus. Ze względu na uczestnictwo w zdarzeniu tego ostatniego, dyspozytor skierował z naszej jednostki dwa zastępy oraz jeden z JRG 1. Na szczęście nie był to wypadek masowy, a poszkodowana została jedna osoba, kierowca VW Transportera, który nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i przy manewrze omijania autobusu na przystanku autobusowym zderzył się z nim, a następnie uderzył jeszcze w nadjeżdżający z przeciwka pojazd osobowy, którego kierowca był pod wpływem alkoholu. W trakcie prowadzonych działań, do szpitala zgłosiły się jeszcze dwie osoby, pasażerowie autobusu u których na szczęście nie zdiagnozowano żadnych, poważniejszych obrażeń. Działania straży polegały głównie na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu akumulatorów oraz na kierowaniu ruchem drogowym. Poważnym problemem było usunięcie około 30 litrów oleju, który wyciekł z autobusu, na co zużyto około 40 kg środka sorpcyjnego. Ze względu na komplikacje z odblokowaniem układu hamulcowego autobusu, droga wojewódzka w miejscowości Dębsko była zamknięta dla ruchu przez około 4 godziny, pojazdy na objazd kierowali wraz z Policją druhowie z naszej jednostki.


Jakub Pietrzak dnia wrzesień 23 2013 17:30:02 · Drukuj
Pożar Fabryki Palet w Ksawerowie

Kliknij i zobacz!

W niedzielę doszło do pożaru w zakładzie produkcji palet w miejscowości Ksawerów. Pożar zauważył dozorca podczas porannego obchodu zakładu i natychmiast poinformował o tym fakcie straż pożarną. Na szczęście nie objął dużego obszaru, bowiem zapalił się jedynie fragment konstrukcji dachowej, jednak zagrożenie rozprzestrzenieniem się była ogromna, dlatego na miejsce dyspozytor MSK Kalisz prócz dwóch wozów z naszej jednostki, skierował także jednostki z Pietrzykowa i Szczytnik, a także strażaków z JRG Kalisz. Na miejsce dotarł również oficer operacyjny, który przejął dowodzenie działaniami ratowniczymi na miejscu zdarzenia. Pożar szybko opanowano. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

 

Jakub Pietrzak dnia sierpień 06 2013 16:51:18 · Drukuj
Pożar poddasza w Liskowie

Kliknij i zobacz

W dniu dzisiejszym jeden zastęp z naszej jednostki, po raz pierwszy w tym roku został wezwany do działań poza teren gminy. Około godziny 1 w nocy ochotnicy z Koźminka zostali zadysponowani do pożaru poddasza piętrowego budynku mieszkalnego w miejscowości Lisków. Ze względu na porę nocną, pożar zdążył się dość mocno rozwinąć, bowiem ogień było widać już z miejscowości Dębsko. Po dojeździe na miejsce podjęto decyzję o wprowadzeniu roty w aparatach ODO do wnętrza budynku. Ponadto poprowadzono jeden prąd z zewnątrz, początkowo z samochodu gaśniczego, a następnie z podnośnika. Po ugaszeniu pożaru, przystąpiono do oddymiania budynku, a następnie wynoszenia nadpalonych, tlących się materiałów składowanych w pomieszczeniach, w których rozprzestrzenił się pożar. Straty wstępnie oszacowano na około 60 tys. złotych. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. W działaniach, które trwały ponad 3 godziny, brało udział 24 strażaków z 5 zastępów, a także Pogotowie Energetyczne. Na szczęście nie było ofiar, ani też poszkodowanych, choć dużym zagrożeniem była wyniesiona przez ratowników butla z gazem propan – butan. Dzięki naszej, specjalistycznej kamerce JVC GC-XA1, mogą Państwo obejrzeć działania prowadzone na miejscu zdarzenia, widziane z perspektywy jednego ze strażaków naszej jednostki. Zapraszamy do oglądania!


Jakub Pietrzak dnia czerwiec 20 2013 21:43:54 · Drukuj
Kurs kierowania ruchem drogowym

Kurs kierowania ruchem drogowym

W ubiegłym tygodniu 6 strażaków z naszej jednostki: Grzegorz Pawlaczyk, Artur Richter, Fryderyk Pawlak, Michał Pietrzak, Bartosz Warszawski i Jakub Pietrzak uczestniczyli w kursie kierowania ruchem drogowym, który miał miejsce w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kaliszu. W kursie uczestniczyło około 40 strażaków z całego powiatu kaliskiego. Uczestnicy w pierwszej części poznali zagadnienia teoretyczne, a następnie musieli w praktyce wykorzystać nabytą wiedzę, pod czujnym okiem policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Całość zakończył egzamin.

Jakub Pietrzak dnia czerwiec 20 2013 10:18:13 · Drukuj
Skutki długotrwałych opadów deszczu

Kliknij i zobacz zdjęcia

Jak wiadomo najskuteczniejszym sposobem przed zalewaniem terenu są kanały melioracyjne. Takie kanały znajdują się również w Koźminku i większość z nich połączona jest ze stawami w koźmineckim parku skąd naddatek wody, rowem melioracyjnym jest odprowadzany do rzeki. Problem pojawia się wtedy, gdy nieczyszczone, zapychają się, szczególnie w czasie obfitych opadów deszczu. Tak właśnie było ostatniej nocy. Padający w poniedziałek, z dużą intensywnością deszcz spowodował nagłe wezbranie wody, którą nie nadążały odbierać nawet studzienki przeciwdeszczowe, to spowodowało, iż ulica Szkolna znalazła się pod wodą, a strażacy przybyli na miejsce około godziny 2 w nocy przystąpili do odpompowywania wody. Zatkane przepusty natomiast doprowadziły do takiej sytuacji, iż w pobliżu ulicy Nakwasińskiej i Kaliskiej około godziny 4 nad ranem woda zaczęła wdzierać się do budynków mieszkalnych. Na miejsce niezwłocznie udali się również strażacy z naszej jednostki, początkowo jednym samochodem. Jednak, krótkie rozpoznanie dowódcy sprawiło, iż na miejsce zadysponowano wkrótce kolejny zastęp samochodem Star 266. Przystąpiono do odtykania przepustów i pompowania wody, a także układania worków z piaskiem w obronie budynków mieszkalnych, jednak w przypadku jednego z domostw konieczna była ewakuacja jego mieszkańców. Woda przybierała coraz szybciej, wobec czego na miejsce zadysponowano jednostkę z OSP Pietrzyków. Jej ilość była na tyle duża, iż stawy w Koźminku zaczęły przelewać się nad groblami. Niezbędne było całkowite otwarcie przepustów do czego użyto naszej łodzi motorowej. Choć uratowało z całą pewnością kilka domostw przed zalaniem, niestety podmyło drogę powiatową Koźminek – Moskurnia, która była całkowicie nieprzejezdna, a samochody kierowano na objazdy. Dopiero po oględzinach miejsca przez Wójta Gminy Koźminek Andrzeja Miklasa i Starostę Kaliskiego Krzysztofa Nosala, który jest zarządcą drogi podjęto decyzję o jej zamknięciu dla pojazdów powyżej 3,5 tony, wyznaczając dla nich objazd przez Chodybki i Złotniki, gdzie znajduje się most dla pojazdów do 15 ton. W działaniach, które łącznie trwały około 10 godzin, uczestniczyło z ogromnym poświęceniem kilkudziesięciu strażaków z OSP Koźminek i Pietrzyków. Warto wspomnieć, iż również sąsiedzi z Liskowa, w tę noc nie spali spokojnie i kilka razy interweniowali w związku z intensywnymi opadami.

Informacje również:


www.rc.fm

www.kalisz.naszemiasto.pl

www.calisia.pl

www.kalisz112.pl

www.faktykaliskie.pl

www.strazacki.pl

www.radiomerkury.pl

 

Jakub Pietrzak dnia maj 28 2013 15:27:14 · Drukuj
Kolizja na skrzyżowaniu Mickiewicza i Nakwasińskiej

Kliknij i zobacz zdjęcia!

Wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną kolizji do jakiej doszło dzisiaj, po godzinie 15 na ulicy Nakwasińskiej w Koźminku. Jadąca od strony szkoły podstawowej, ulicą Mickiewicza kobieta, nie ustąpiła pierwszeństwa na skrzyżowaniu z ulicą Nakwasińską, w wyniku czego doszło do zderzenia z pojazdem jadącym od strony ulicy Kaliskiej, który dodatkowo uszkodził ogrodzenie jednej z posesji. W kolizji uczestniczyły cztery osoby, w tym dwójka dzieci. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zakręceniu butli instalacji LPG i odłączeniu akumulatorów. W działaniach trwających około godziny brał udział jeden zastęp z naszej jednostki, a także jeden z JRG 1 Kalisz oraz Pogotowie Ratunkowe i Policja.

 

Jakub Pietrzak dnia maj 21 2013 17:49:56 · Drukuj
Strona 3 z 25 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Info


Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF FM

page rank

Współpracujemy

OSP Pólko

OSP Opatówek


POMOC DROGOWA

Księga Gości

Wpisz się do naszej księgi!

[zobacz ksiege]

[dopisz do ksiegi]

Sonda
Nasza lokalizacja

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie