Lipiec 04 2015 06:59:47
Nawigacja
Strona Główna
Szukaj

Historia
O nas
Członkowie
KSRG
Sprawozdania
Gmina
Kontakt

Wynajem Sali
Video
Galeria

Patron strażaków
Co to OSP ?
Oznaczenia pojazdów
MDP

Reklama
Linki

Strażacki humor


Redakcja Strony

Akcja - "Redaktor"

Ciekawostki

Czad cichy zabójca

Pożary Lasów

Wypalanie Traw

Ostrzeżenia meteorologiczne

Radar burz

Mapa zagrożeń pożarowych

Zagrożenia pożarowe

Banery

UG Koźminek

Biblioteka Koźminek

Bezpieczna strona

38263.62

Polecamy!Oficjalny Serwis Informacyjny Ochotniczej Straży Pożarnej w Koźminku
GMINNE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE

Zawody

Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Koźminku

oraz OSP Gać Kaliska

zapraszają na


GMINNE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE


które odbęda się w dniu 05 lipca 2015r. o godz. 14:00 na boisku sportowym w Koźminku przy ulicy Nakwasińskiej.

 
Zapewniamy dużo emocji, rozrywki i bufet!


Zapraszamy!

 

Czarna seria pożarów lasu

Kliknij!

Można już mówić o czarnej serii pożarów w lasach. Nawet nie jesteśmy w stanie na bieżąco o nich informować, ponieważ występują w krótkich odstępach czasu, także w nocy lub nad ranem. Najwięcej zdarzeń ma miejsce w miejscowości Młynisko. W ostatnim czasie doszło tam do dwóch pożarów lasu, o których warto wspomnieć. Miały one miejsce 7 i 16 czerwca i spłonęło w nich łącznie około 1 ha poszycia leśnego. Największe kontrowersje budzi godzina pożarów, bowiem pierwszy miał miejsce o godzinie 1:30 w nocy, drugi natomiast około godziny 4 rano. Wygląda to na typowe podpalenia. Poważnym utrudnieniem podczas działań przy tych pożarach był dojazd, poprzez wąskie, zarośnięte dukty leśne. Akcje trwały po kilka godzin, ponieważ niezbędne było dokładne zalanie poszycia, w celu wykluczenia ponownego powstania pożaru. W pierwszej akcji w działaniach brała, także udział cysterna z JRG 1 Kalisz SCCs Tatra. Strażacy z Koźminka kilkakrotnie już walczyli również z pożarem poszycia leśnego na granicy Koźminka i Nowego Nakwasina. Tam pożar nie objął powierzchni większej niż 30 arów, jednakże ze względu na bardzo zaniedbane drogi dojazdowe, strażacy musieli się poruszać po polach uprawnych. Apelujemy o czujność, rozwagę i zgłaszanie wszelkich podejrzanych zachowań ludzkich w lesie.

 

Jakub Pietrzak dnia czerwiec 18 2015 19:36:58 · Drukuj
Ćwiczenia Forest 2015

Kliknij!

W dniu 8 czerwca 2015 roku na terenie nadleśnictwa Antonin odbyły się ćwiczenia Forest 2015 dla sił i środków z terenu województwa Wielkopolskiego, wchodzących w skład Kompani Gaśniczej Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego „Ostrów Wielkopolski”. Powiat kaliski reprezentowany był jedynie przez jednostkę z Koźminka, która jako jedyna została włączona kilka lat temu w skład tegoż odwodu. Celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania podmiotów KSRG włączonych w struktury WOO pod kątem sprzętowym i organizacyjnym, a także był to sprawdzian obiegu informacji i sposobów dostarczania wody na duże odległości. W ćwiczeniach prócz jednostek WOO brały udział służby leśne, Policja oraz samolot gaśniczy Dromader, który dokonał zrzutu wody nad rozpalonym specjalnie na potrzeby ćwiczeń ogniskiem. Całe ćwiczenia przebiegły bardzo sprawnie. Najważniejszy jest fakt, iż po raz pierwszy można było zobaczyć współdziałanie jednostek WOO „Ostrów Wielkopolski” w czasie działań. Mamy nadzieję, iż zostaną zorganizowane kolejne takie ćwiczenia z wykorzystanie podobnej liczby sił i środków.

 

kociol dnia czerwiec 09 2015 14:53:41 · Drukuj
Płoną lasy, nawet w nocy

Kliknij!

Kolejny już raz strażacy z Koźminka gasili pożar lasu w miejscowości Krzyżówki. Pożar powstał w środę 3 czerwca po godzinie 22. Tym razem płonęło poszycie leśne. Na miejsce ze względu na bardzo dużą suszę i zagrożenie rozprzestrzenienia się pożaru zadysponowano prócz zastępów z Koźminka dwa zastępy z OSP Lisków, zastęp z JRG 1 Kalisz wraz z cysterną oraz ochotników z Krzyżówek. Działania zakończono dopiero po godzinie 2 w nocy. To nie jedyny przypadek pożaru lasu w ostatnich dniach na terenie Gminy Koźminek. Las oraz jego trawiaste obrzeża paliły się również dwukrotnie w Nowym Nakwasinie. Pierwszy pożar poszycia leśnego wybuchł w poniedziałek około południa. Zmagały się z nim trzy zastępy z OSP Koźminek i PSP Kalisz, drugi natomiast miał miejsce w czwartek po godzinie 16. W tym drugim przypadku trawę udał się opanować dzięki działaniom dwóch zastępów z Koźminka. Zdjęcia z tych trzech zdarzeń mogą Państwo oglądać w naszej galerii.

 

Jakub Pietrzak dnia czerwiec 05 2015 18:36:56 · Drukuj
Dachowanie w Tymianku

Kliknij!

Młoda kobieta została poszkodowana w kolizji jaka miała miejsce w dniu dzisiejszym w miejscowości Tymianek. Za łukiem drogi nie opanowała pojazdu w wyniku czego wpadła do pobliskiego rowu, a następnie wydachowała w polu. Kobietę z obrażeniami, przytomną przewieziono do kaliskiego szpitala. Działa straży polegały na odłączeniu akumulatora, zakręceniu butli z gazem, położeniu poduszki pianowej i postawieniu pojazdu na koła. Droga przez ki8lka minut była całkowicie zamknięta dla ruchu. Na miejscu obecna była również Policja z Komisariatu Policji w Koźminku.

 

kociol dnia czerwiec 01 2015 20:45:45 · Drukuj
Ogień w koronach

Do dwóch pożarów młodnika doszło w ostatnim czasie w miejscowości Krzyżówki. Pierwszy objął zaledwie 30 arów, choć ryzyko rozprzestrzenienia na większy obszar było bardzo duże to jednak udało się nie dopuścić do takiej sytuacji. W drugim przypadku nie było już żartów, jak się później okazało ogień strawił 1 ha 30 ar lasu szalejąc również w koronach młodych sosen. Przez niemal 6 godzin z ogniem walczyło 7 zastępów straży pożarnej z Koźminka, Liskowa, Krzyżówek i Kalisza pod dowództwem Oficera w Dyspozycji Komendanta mł. kpt. Grzegorza Kuświka. Największym utrudnieniem w opanowaniu pożaru był silny tego dnia wiatr, który podsycał płomienie, dlatego leśniczy z Leśnictwa Morawin podjął decyzję o zadysponowaniu samolotu gaśniczego Dromader, który dokonał jednego zrzutu wody nad palącym się lasem. Niestety wąskie, leśne drogi nie pozwoliły na pobieranie wody z jeziora, dlatego wodę pobierano aż z pobliskiego Koźminka, a na miejsce zadysponowano ciężki samochód gaśniczy Man TGA z JRG 2 Kalisz, który jednorazowo może przewieźć 9 ton wody. Dość gruba warstwa poszycia sprawiła, iż pomimo tego, iż ogień wybuchł w sobotę to jeszcze w poniedziałkowy ranek strażacy dogaszali pogorzelisko cały czas pilnowane przez pracowników leśnych. Dochodzenie w sprawie pożaru prowadzi Policja.

 

Jakub Pietrzak dnia czerwiec 01 2015 20:44:19 · Drukuj
Pożar zakładu produkcji palet

Kliknij!

Do poważnego pożaru zakładu produkcji palet doszło w dniu 26 maja 2015 roku w miejscowości Ksawerów na terenie gminy Koźminek. Strażacy przez około dwie godziny zmagali się z pożarem hali produkcyjnej. Ogniem objęta była konstrukcja dachowa, maszyny, piec i odpady poprodukcyjne. Strażacy prowadzili działania zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz obiektu. W tym drugim przypadku przy użyciu aparatów Ochrony Dróg Oddechowych. Do środka weszło kilka rot zanim pożar udało się opanować. Następnie oddymiono pomieszczenia. Działania na miejscu zdarzenia prowadzono również z wykorzystaniem podnośnika SH 25 Volvo FL 6 z JRG 2 Kalisz. Działaniami dowodził zastępca d-cy JRG 2 - Oficer w Dyspozycji Komendanta asp. sztab. Krzysztof Knop. Na miejscu obecna była również Policja. Okoliczności powstania nie są znane.

 

Jakub Pietrzak dnia czerwiec 01 2015 20:15:18 · Drukuj
Pożar kotłowni budynku mieszkalnego

Kliknij!

W minioną sobotę jednostka operacyjno - techniczna z Koźminka została zadysponowana do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Oszczeklin. Do zdarzenia wyjechał zastęp 340 [P] 10 GBA 2/16 Star/Man, który po dojechaniu stwierdził pożar przydomowej kotłowni. Strażacy ubrani w aparaty Ochrony Układu Oddechowego przystąpili niezwłocznie do gaszenia pożaru przy pomocy szybkiego natarcia. W późniejszym czasie do pożaru dojechały zastępy z OSP Staw, JRG 1 oraz podnośnik z JRG 2 Kalisz. Strażacy po opanowaniu pożaru, z którego co warto wspomnieć uratowano dwa psy stwierdzili, iż spaleniu uległa instalacja wodna budynku, w wyniku czego pomieszczenia były stopniowo zalewane. Właściciel poinformował, iż zawór znajduje się poza budynkiem, pod ziemią. Rota przystąpiła do jego lokalizacji i odkopywania. Po kilku minutach udało się przerwać wyciek wody. Wszystkie pomieszczenia dokładnie sprawdzono i przewietrzono. Działania trwające niemal dwie godziny zakończono już po północy.

 

Jakub Pietrzak dnia maj 18 2015 16:25:23 · Drukuj
Pożar dachu kamienicy

Kliknij!

W dniu wczorajszym w wyniku nieostrożności podczas prac remontowo - budowlanych doszło do pożaru dachu jednej z kamienic w Koźminku przy ulicy Kościuszki. Na miejsce wyjechał jeden zastęp z naszej jednostki, oraz zadysponowano dwa kolejne z JRG 1 Kalisz i OSP Lisków. Po dojechaniu zastępu z Koźminka stwierdzono, iż wyniku prac związanych z założeniem papy doszło do zapalenia się od palnika fragmentu dachu. Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję, ze względu na utrudnione wejście na poddasze od strony klatki schodowej o rozstawieniu drabiny d10w i dostaniu się do środka przez włazy dachowe w aparatach Ochrony Układu Oddechowego. Ratownikom udało się błyskawicznie opanować pożar przy użyciu szybkiego natarcia. Następnie całe poddasze przewietrzono, po czym wycięto nadpalone elementy w celu wyeliminowania możliwości ponownego wybuchu pożaru. Akcję zakończono, a zarządcę budynku pouczono o konieczności dozorowania miejsca zdarzenia.

 

Jakub Pietrzak dnia maj 12 2015 14:22:41 · Drukuj
Z parkingu do rowu

Kliknij!

Bardzo nietypowe zdarzenie miało miejsce w Koźminku na ulicy Mielęckiego. W dniu dzisiejszym samochód dostawczy z zaopatrzeniem na parkingu sklepu spożywczego zahaczył o drugi pojazd, którego wepchnął do głębokiego rowu. Sytuacja choć dość dziwna to jednak wywołała spore zamieszanie. Na miejsce zadysponowano również zastęp z naszej jednostki, który zabezpieczył miejsce zdarzenia, a następnie druhowie wraz z pomocą drogową wyciągnęli pojazd z rowu. Na szczęście nie doszło do uszkodzenia zbiornika. Na miejscu obecna była również Policja. Więcej niż opis powiedzą Państwu zdjęcia, wystarczy kliknąć powyżej!

 

Jakub Pietrzak dnia kwiecień 22 2015 23:09:08 · Drukuj
Polo w ogniu

Kliknij!

W dniu dzisiejszym doszło do niegroźnego, choć nieco kosztownego dla właściciela pożaru samochodu w miejscowości Koźminek. Na ulicy Jana Kochanowskiego mieszkańcy zauważyli, że wewnątrz jednego z zaparkowanych w pobliżu pojazdów zbiera się dym. Natychmiast zaalarmowano straż pożarną. Na miejsce udał się zastęp GBA 349 [P] 10 Star/Man. Strażacy nie mogąc znaleźć właściciela wybili przednią szybę pojazdu (była pęknięta) a następnie przy użyciu szybkiego natarcia ugasili palącą się deskę rozdzielczą. Działania zakończono, a miejsce zdarzenia przekazano Policji. Tylko dzięki czujności mieszkańców pojazd nie spłonął doszczętnie.

 

Jakub Pietrzak dnia kwiecień 17 2015 20:19:44 · Drukuj
2 trawy w 8 h

Kliknij!

Do dwóch pożarów traw 15 i 16 kwietnia doszło na terenie Gminy Koźminek. Pierwsze zdarzenie miało miejsce kilka minut po godzinie 23 i dotyczyło pożaru w okolicach stawów na wyjeździe z Koźminka do Liskowa. W kilku miejscach paliła się sucha trawa wokół stawów. Strażacy przy pomocy szybkiego natarcia i tłumic szybko ugasili pożar i zakończyli działania. Niestety rano ochotnikom z Koźminka przyszło wyjechać do kolejnego zdarzenia związanego z pożarami traw. Tym razem po godzinie 7 rano dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kaliszu zadysponował zastęp do miejscowości Stary Nakwasin, gdzie został podpalony rów przez jednego z mieszkańców tejże wsi. W tym drugim przypadku na miejsce przyjechała Policja, która prowadziła na miejscu swoje czynności. Trawę udało ugasić się przed przybyciem strażaków, jednak w celu oddalenia groźby ponownego rozpalania miejsce dokładnie zlano wodą.

 

Jakub Pietrzak dnia kwiecień 17 2015 19:33:20 · Drukuj
Strona 1 z 28 1 2 3 4 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Info


Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF FM

page rank

Współpracujemy

OSP Pólko

OSP Opatówek


POMOC DROGOWA

Księga Gości

Wpisz się do naszej księgi!

[zobacz ksiege]

[dopisz do ksiegi]

Sonda
Nasza lokalizacja

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie